Odstępne z tytułu cesji umowy leasingu w kosztach podatkowych
Zapłata przez spółkę odstępnego z tytułu cesji umowy leasingu samochodu osobowego może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jej wspólnika, proporcjonalnie do jego udziału w zysku, jednorazowo w dacie poniesienia. Koszt taki jest limitowany.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2020 r. (0112-KDIL2-2.4011.422.2020.2.KP).
Spółka osobowa rozpoczęła wykorzystywanie w ramach leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który wcześniej był wykorzystywany przez innego leasingobiorcę. Spółka zawarła umowę cesji leasingu z poprzednim leasingobiorcą, na mocy której wstąpiła w prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu. W ramach umowy cesji spółka zobowiązała się do zapłaty odstępnego. Wartość przedmiotu leasingu przekraczała kwotę 150 tys. zł.
Stosowanie odstępnego przy umowie cesji leasingu jest powszechną praktyką umożliwiającą z jednej strony cedentowi odzyskanie części kosztów poniesionych w czasie bycia stroną umowy, zaś cesjonariuszowi, w zamian za kwotę pieniężną – uzyskanie możliwości korzystania z przedmiotu leasingu przez krótszy okres, z uwzględnieniem raty leasingowej określonej dla łącznego okresu leasingu.
Wspólnik spółki wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o PIT pod kątem zastosowania limitów kosztów uzyskania przychodów w stosunku do zapłaty odstępnego oraz sposobu ujęcia takich kosztów oraz sposobu ujęcia odstępnego jako kosztu. Koszty te wnioskodawca chciał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta